Nowotwory zaliczają się do tych chorób, których pacjenci zazwyczaj najbardziej się obawiają. Obecnie rak nie jest już aż tak groźny dla zdrowia jak jeszcze kilka dekad temu, ale pod warunkiem, że uda się go szybko rozpoznać. W tym celu warto się udać do poradni onkologicznej.
Czym się zajmuje poradnia onkologiczna?
Onkologia obejmuje profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie nowotworów, stanów przednowotworowych i powikłań po leczeniu raka. Pacjentami poniżej 18 roku życia zajmuje się onkologia dziecięca. W poradni onkologicznej można się skonsultować ze specjalistami od rozmaitych chorób, m.in. nowotworów piersi, jajnika, prostaty, układu chłonnego, płuc, kości, tkanek miękkich, mózgu, żołądka, przełyku.
Sposób leczenia raka ustalany jest indywidualnie, w zależności od zdiagnozowanego schorzenia, stopnia jego zaawansowania, wieku i stanu zdrowia pacjenta. Oprócz zabiegów chirurgicznych u chorych na raka stosuje się także radioterapię, chemioterapię, immunoterapię. Aby terapia przyniosła jak najlepsze skutki i była możliwie najbardziej komfortowa dla pacjenta, w poradni onkologicznej pracują także specjaliści w zakresie leczenia bólu, genetycy, dietetycy i psychoonkolodzy.
Kiedy warto się zgłosić do lekarza onkologa?
Czas odgrywa ogromną rolę w leczeniu chorób nowotworowych, dlatego na konsultację warto się zgłosić od razu po zauważeniu u siebie niepokojących objawów. Dolegliwości, które powinny skłonić do wizyty u onkologa, to m.in.:
– przewlekła gorączka
– często nawracające bóle nieznanego pochodzenia
– chroniczne osłabienie, spadek apetytu, senność
– nietypowe zmiany na skórze, przebarwienia, narośle
– owrzodzenia i trudno gojące się rany
– częste i przewlekłe infekcje
– nieuzasadnione krwawienia
– nagła utrata masy ciała, niezwiązana z dietą czy aktywnością fizyczną
U wielu osób rozwój choroby nowotworowej wynika z niezdrowego stylu życia, przede wszystkim złej diety i stosowania używek, dlatego na profilaktyczne badania powinny się regularnie zgłaszać osoby, które np. palą papierosy bądź nadużywają alkoholu. Warto też przyjść na konsultację, jeśli w rodzinie były częste przypadki nowotworów. Na konsultację do lekarza onkologa warto umówić się w Onkolmed Lecznicy Onkologicznej.
Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/onkologia-kliniczna/
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/niezbednik-pacjenta/onkolog-czym-sie-zajmuje-i-jakie-choroby-leczy-specjalista-w-dziedzinie-onkologii-aa-iS4x-8nbJ-uqoY.html